Masaż

Masaż



Co to jest masaż?
Masaż jest jednym z najstarszych środków higienicznych, leczniczych i przyśpieszających odpoczynek po wysiłku fizycznym. Najstarsze zapiski dotyczące masażu zostały dokonane przez Chińczyków około trzy tysiące lat p.n.e. Właściwy rozwój masażu datuje się od czasów starożytnej Grecji i był on skutkiem powszechnego zainteresowania uprawianiem sportu oraz dbałości o sprawność fizyczną i piękno ciała. W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost zainteresowania masażem jako jedną z naturalnych metod stosowanych zarówno w profilaktyce jak przywracaniu prawidłowych funkcji organizmu. Jego wpływ na organizm ludzki został poparty wieloma obiektywnymi badaniami naukowymi, które w znacznym stopniu potwierdziły jak dotychczas intuicyjnie określane jego walory. Organizm ludzki dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania potrzebuje ciągłej stymulacji różnorodnych czynników, do których między innymi zaliczamy bodźce mechaniczne, a wśród nich masaż. 

 

Wpływ masażu na organizm ludzki.
Masaż wywołuje korzystne zmiany o charakterze miejscowym i ogólnym. W pierwszej kolejności oddziałując na skórę złuszcza zrogowaciały naskórek udrażniając w ten sposób ujścia znajdujących się w niej gruczołów wydzielniczych. Poprawiając krążenie krwi i chłonki w skórze stwarza lepsze warunki do jej odżywiania, co z kolei przyczynia się do wzrostu jej elastyczności i jędrności. Ma to niebagatelne znaczenie w zapobieganiu zastoju krwi i chłonki szczególnie w obrębie kończyn dolnych, przeciwdziałając obrzękom i zmęczeniu, tak często występujących po długim chodzeniu lub staniu. 

Objawem zaburzonego metabolizmu jest coraz częściej występujący ( szczególnie u kobiet ) cellulit. Pod wpływem głębokiego odkształcania mięśni dochodzi do przyśpieszenia krążenia krwi i zwiększonego jej dopływu do masowanych tkanek, przez co szybciej i sprawniej dostarczane są do nich substancje odżywcze i niezbędny tlen jak również usuwane zbędne produkty przemiany materii. Jest to szczególnie istotne dla podnoszenia sprawności tkanek, przyśpieszenia procesów odnowy i poprawy gotowości do pracy. Masaż stosowany wraz z aktywnością fizyczną i dietą wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej przyczyniając się do obniżenia masy ciała, czego przykładem może być zmniejszenie obwodów mięśniowych ( np. na udach, biodrach czy brzuchu ). Istotnym działaniem masażu jest stymulacja ośrodkowego układu nerwowego odbywająca się na drodze drażnienia receptorów znajdujących się w skórze, powięziach, mięśniach i innych tkankach. Pod wpływem powyższego działania dochodzi do odruchowych reakcji normalizujących czynności całego ustroju. 

 

Systematyczność wykonywania masażu. 
Ważne jest, aby powyższa stymulacja była wykonywana systematycznie, bowiem tylko powtarzalne, cykliczne działanie masażu jest w pełni efektywne i przynosi określone korzyści. Poprzez systematyczne stosowanie masażu możemy utrzymywać lub przywracać prawidłowe napięcie mięśni i zapobiegać negatywnym następstwom tego stanu rzeczy, do których możemy zaliczyć niedokrwienie i zmęczenie mięśni, obrzęki, bóle mięśniowe, mrowienie lub kurcze w łydkach i stopach, rozszerzone naczynia krwionośne tzw. „pajączki” oraz wiele innych. 

 

Rodzaje stosowanego masażu. 
Możemy wyróżnić kilka rodzajów masażu w tym manualny, wodny wibrujący i mechaniczny. Ostatnio dużą popularnością cieszą się wygodne w stosowaniu masaż rolkowy na urządzeniu Body Roll oraz masaż wodny na sucho ( wanna Hydro Jet Medical ) łączący w sobie funkcje masażu suchego i ciepło.